user_menu_login_choice_title

user_menu_changing_role_title

user_menu_role_select_warning
Skip to content
ArtiklidTea oma õigusi: 5 asja, millega suveks tööle asudes arvestada

Tea oma õigusi: 5 asja, millega suveks tööle asudes arvestada

17.04.2025

Suvi läheneb ja tööportaalidesse on tekkinud juba esimesed noortele suunatud hooajalised tööpakkumised. Selleks, et õpilaste esimene töökogemus valusa õppetunniga ei lõppeks, toob ERGO kindlustus välja mõned levinumad olukorrad, millega noori alt üritatakse tõmmata.

 

Õigusabi

1. Tasuta proovipäevasid ei ole olemas

Tööle kandideerides kutsuvad tööandjad tööülesannetega tutvumiseks ja kandidaadi sobivuse hindamiseks tööotsijad proovipäevale. Tasub aga tähele panna, et kui proovipäeval ootavad sind ees päris tööülesanded, siis peavad töötunnid olema tasustatud.

“Olukorrad, kus noor kutsutakse töökohale lihtsalt vaatama ja olukorraga tutvuma, kuid tegelikult pannakse tööd tegema, on kahjuks väga sagedased – kohapeal nimetatakse see proovipäevaks ja hiljem selle eest töötasu ei maksta,” lisas ERGO õigusabikulude kindlustuse portfelli juht Maiko Kalvet. “Vahel pakutakse kandidaadi sobivuse hindamiseks ka vabatahliku töö varianti ja lubatakse sobivuse korral hiljem tehtud töö eest tasu ja töölepingu sõlmimist, kuid see ei ole tegelikult seadusega kooskõlas ja tuleks nimetada katseajaks, mis peab samuti tasustatud olema.”

 

2. Käsundusleping ei ole sama, mis tööleping 

Töösuhte alguse fikseerib tööleping. Kalveti sõnul on noored selles osas juba palju teadlikumad ja enamasti küsitakse ise tööle asudes kirjalikku lepingut ning loetakse see ka enne allkirjastamist põhjalikult läbi. 

“Küll aga tuleb ette olukordi, kus isegi küsimise peale üritatakse lepingu allkirjastamist edasi lükata – näiteks tuuakse põhjenduseks, et kõiki vajalikke osapooli pole hetkel kohal ja lubatakse seda hiljem teha,” lisas Kalvet. “Selline olukord peaks alati ohutule põlema panema ja kindlasti tasuks enne tööle asumist oodata, kuniks kõik vajalikud allkirjad on lepingul olemas.”

Samuti tuleb ette olukordi, kus töölepingu asemel sõlmitakse hoopis käsundusleping ja praktika näitab, et noored ei tee erinevatel lepingutüüpidel vahet. “Reeglina arvatakse, et leping on leping ja ei osata karta, et ühe lepinguga kaasneb oluliselt vähem õigusi kui teisega – käsunduslepingu puhul ei ole näiteks tööandjal kohustust tasuda töötasu alammääras ega võimaldada puhkust ja maksta puhkusetasu,” rõhutas Kalvet.

 

3. Töölepingu ootamatul katkestamisel on ette nähtud hüvitis

Kalveti sõnul tuleb tihti ette olukordi, kus noor töötaja pärast mõnenädalast töötamist päevapealt lahti lastakse. Heal juhul makstakse teenitud töötasu välja, kuid teenitud puhkusehüvitist ja hüvitist selle eest, et tööleping etteteatamata lõpetati, ei maksta. 

Siinkohal on suureks abiks sõlmitud tööleping, mis on aluseks töölepingust tulenevate tasude väljamaksmisel. „Kui seda pole, oleme saatnud tööandjale nõudekirja, kuid kahjuks see iga kord ei aita, mistõttu oleme pidanud pöörduma ka töövaidluskomisjoni, et tuvastataks töölepingu olemasolu noorel töötajal ja et selle alusel makstaks välja kõik töölepingust tulenevad tasud,“ lisas ta.

 

4. Enne töölepingu sõlmimist kontrolli tööandja tausta 

Enne tööle asumist võiks uurida ettevõtte ja selle juhatuse liikmete tausta. “Kõige kiiremini leiab selle kohta infot kas guugeldades või sotsiaalmeedia kaudu ja vaadates tööandja andmeid e-äriregistrist või teatmik.ee-st,” soovitas Kalvet. “Kui ettevõttel on maksuvõlad või on näha, et neil ametlikult töötajaid registreeritud ei ole, on see kindlasti suur ohumärk. Lisaks tasub olla ettevaatlik tööpakkumiste osas, mis tunduvad olevat liiga head, et olla tõsi, sest tavaliselt need seda olegi.”

Samuti tasub tähele panna, et alaealise tööle asumine eeldab lapsevanema nõusolekut. “Siinjuures saab ka lapsevanem aidata tööandja legitiimsuses veenduda ja kontrollida, millist tööd laps tegema hakkab – kas see on eakohane ja kas tööandja järgib alaealiste suhtes kehtestatud erinõudeid töö- ja puhkeaja osas,” soovitas Kalvet.

 

5. Kõik kaebused ja mured fikseeri alati kirjalikult!

Kui tööandja ei anna sulle tööd, milles on kokku lepitud või jätab töötasu õigel päeval maksmata, tasub seda nõuda kirjalikus vormis. “See ei pea olema ametlik dokument, vaid piisab e-kirjast või SMS-ist, milles tuleks anda tööandjale täiendav tähtaeg kohustuste täitmiseks,” lisas Kalvet. “Kui see ei mõju, tuleb kaaluda töölepingu ülesütlemist.”

Õigusabikulude kindlustus

Õigusabikulude kindlustus

© 2025 ERGO. Veskiposti 2/1, 10138 Tallinn, Eesti

ERGO privaatsuspoliitika