ETTEVAATUST! Hooldamata elektriseadmed võivad põhjustada sadadesse tuhandetesse ulatuvaid kahjusid
15.05.2025
Kodused elektroonikaseadmed ja elektrikapid vajavad vähemalt kord aastas põhjalikku ülevaatust, et vältida ohtu teistele seadmetele, tervele majale ja hullemal juhul elule, selgitab ERGO kindlustus.

Kindlustuse lauale jõuab igakuiselt mitukümmend juhtumit, kus elektrikõikumise tagajärjel saavad kahjustada hoone tehnoseadmed või kodumasinad. “Levinumad on erinevate õhksoojuspumpade ja ventilatsiooniseadmete rikked, kuid on ka olukordi, kus pingekõikumisest tekkinud kahju tõttu on pidanud kogu tehnika välja vahetama,” lisas ERGO erakliendi kahjude osakonna juht Taavi Kööts.
Kui elektrivoolu häireid ja kõikumisi põhjustavad reeglina äikesetormid ja katkestused, siis aina sagedamini põhjustavad neid hooldamata elektrikapid. Voolu kõikumine võib omakorda põhjustada elektroonikaseadmetele tööhäireid, andmete kaduma minemist, lühemat eluiga või nende täielikku riket.
Levinumaks probleemiks elektrikappides on aja jooksul lõtvunud juhtmekinnitused. “Kui vool läbib juhtmeid, siis need kuumenevad ja jahtuvad korduvalt, mis termilise paisumise ja kokkutõmbumise tulemusel lõdvendab juhtemete kinnitusi,” selgitas ETS Elekter tegevjuht Aimar Meliste, kelle sõnul on seetõttu oluline vähemalt korra aastas oma elektrikappi piiluda.
Mida ja kuidas oma elektrikapis kontrollida?
Elektrikappi peab kindlasti kontrollima juhul kui kodus tuleb ette tulede vilkumist või elektrikatkestusi ning samuti kui kuuled jaotuskeskuse juures praksumist, suminat või tunned rikkis elektriseadme juures kõrbe lõhna.
Esimeseks ohumärgiks, mis elektrikappi avades sellisel juhul vastu vaadata võib, on lahtised või kuumakahjustusega/deformeerinud juhtmed. Lahtised juhtmekinnitused põhjustavad halba elektriühendust, mis toob kaasa kuumenemise ja võib pikema aja jooksul viia sulamise, sädemete või tulekahjuni. Lisaks võib selline kontaktiviga põhjustada pinge kõikumisi ja seadmete rikkeid.
Meliste sõnul on siinkohal oluline, et koduomaniku kontroll jääks probleemi tuvastamisel pelgalt visuaalseks. “Kui midagi tundub kahtlane, on kõige targem lahendus kutsuda välja pädev elektrik,” lisas ta.
“Isegi kui sa tead, millist kruvi keerata, siis ise tavalise kruvikeerjaga probleemi kallale asuda ei ole soovitatav – jaotuskeskuses on pinge sees ka siis, kui kodus on tulevool maas, mis tähendab, et ilma õigete tööriistadeta võib vale liigutus lõppeda väga tõsise õnnetusega,” paneb Meliste südamele.
Lisaks elektrikappidele tuleks regulaarselt kontrollida ja hooldada ka kodumasinaid ja elektrijuhtmeid. “Eelmisel kevadel oli meil juhtum, kus rösterist läks terve köök põlema ning lisaks köögi maha põlemisele sai kodu suitsu ja tahmakahjud, kogukahjuga 60 000 eurot,” lisas Kööts. “Vananenud juhtmestik võib endast samuti suurt ohtu kujutada. Meil on olnud juhtum, kus vananenud elektrisüsteemi rikke tõttu tekkis tulekahju ja maja hävis tules. Õnneks pääsesid inimesed põlengust ilma vigastusteta, kuid maja koos koduse varaga oli täielikult põlenud. Kahjud võivad sellistel juhtudel ulatuda poole miljoni euroni.”
Elektrivoolu kõikumisest ja riketest tingitud kahjud hüvitab reeglina kindlustus, kuid mitte alati. “Tehno- ja koduseadmete kindlustamisel tasub alati üle vaadata, kas ja mis tingimustel kodused seadmed kindlustatud on – sõltuvalt kindlustusandjast võivad lahendused olla erinevad ja näiteks pingekõikumisest tingitud kahjude hüvitamiseks võib vaja minna lisakindlustuskaitset. Samuti võib hüvitamine ja hüvitise suurus sõltuda kahjustatud seadme vanusest,” selgitas Kööts.
Kodukindlustus
Kodukindlustus
