Viis praktilist soovitust koduostjale
7. juuni 2024
Mis võib koduostjaga juhtuda?
Üks meie klient leidis hiliskevadisel päeval pakkumise, mis tundus täpselt sobivat tema unistustega: kaunis maja suure aiaga, eemal linnakärast. Kuigi maja polnud esimeses nooruses, näis välisel vaatlusel kõik suurepärases korras olevat. Tehing sai kiiresti tehtud ja notar kinnitas, et majal ei ole varjatud puudusi.
Mõni päev hiljem kolis pere õhinaga sisse. Esialgu tundus kõik lausa ideaalne, kuid varsti algasid probleemid. Külmade ilmade saabudes selgus, et maja ei olnud võimalik korralikult kütta. Ehitusekspertide kohale kutsumine paljastas rea tõsiseid puudusi: puudulik soojustus; ventilatsiooni puudumine; defektsed välisseinad, katus ja vundament; ulatuslik seenkahjustus; kasutuskõlbmatu ahi.
Pere teavitas koheselt müüjaid, kuid need keeldusid kulusid hüvitamast või maja tagasi ostmast. Kohtuvälised läbirääkimised tulemusi ei andnud ja vaidlus jätkus kohtus. Pärast üle poole aasta kestnud kohtumenetlust pakkusid müüjad välja lahenduse: nad ostavad maja tagasi sama hinnaga, hüvitavad kõik tehinguga seotud kulud ja katavad osa ekspertiiside kuludest. Klient oli sellise lahendusega väga rahul ja kogu ostusumma tagastati. Õigusabikulud, mis ulatusid peaaegu 10 000 euroni, kattis kliendi õigusabikulude kindlustus.
Mida teha, et kodu ostmist turvalisemaks muuta?
1. Vaata ostetav objekt hoolikalt üle nii seest- kui väljastpoolt
Muuhulgas otsi võimalikke kahjustusi: niiskuse jälgi, hallitust, pragusid ja muid defekte. Kontrolli, kas kraanid, dušid ning WC-d on töökorras. Veendu, et veetorud ja äravoolud ei lekiks. Kas kõik pistikupesad ja lülitid töötavad? Küsi elektrisüsteemi ea ning seisukorra kohta. Uuri, kas küttesüsteem töötab tõrgeteta ja ventilatsioon on piisav, et vältida niiskusprobleeme. Kas katusel, vundamendil ega fassaadil pole märgata lagunemismärke?
2. Telli ehituseksperdilt ostueelne audit varjatud puuduste tuvastamiseks
Ostueelne ehitusaudit võib päästa suurtest kuludest ja probleemidest tulevikus. Ekspert suudab tuvastada puuduseid, mis tavalise ülevaatuse käigus võivad jääda märkamata.
3. Ära usalda liigselt hindamisakti, see ei kajasta varjatud puudusi
Hindamisakt annab ülevaate kinnisvara turuväärtusest, kuid ei pruugi kajastada kõiki võimalikke puudusi. Seepärast on oluline lisaks hindamisaktile tugineda ka ehitusekspertide arvamusele ja oma tähelepanekutele.
4. Tutvu eelnevalt kõikide maja või korteri dokumentidega, eriti kui on tehtud ümberehitustöid
Enne lõpliku otsuse tegemist tutvu kindlasti kõikide dokumentidega. Kui majas või korteris on tehtud ümberehitustöid, veendu, et need on kooskõlas ehitusnormidega ja vastavad kõikidele nõuetele. See aitab vältida tulevikus võimalikke juriidilisi ja tehnilisi probleeme.
5. Korteri ostmisel suhtle enne müügitehingut naabrite ja korteriühistu juhatusega
Naabrite ja korteriühistu juhatusega suhtlemine annab väärtuslikku teavet nii hoone üldise seisukorra kui ka kogukonna kohta. Nii võib saada infot näiteks eelseisvate remonditööde või varasemate probleemide kohta.
Kuidas saada abi võimalike probleemide korral?
Maiko Kalvet soovitab sõlmida õigusabikulude kindlustuse, et saada lisatuge, kui probleemid peaksid ikkagi ilmnema. Õigusabikulude kindlustuse võiks sõlmida kohe praegu või vähemalt kolm kuud enne kinnisvara ostmist. Pärast uue kodu ostmist peaks selle kohe ka poliisile kandma.
ERGO õigusabikulude kindlustus aitab olukordades, kus kindlustatu või tema perega on käitutud ebaõiglaselt ning sellega kaasnevad rahalised kulutused või saamata jäänud hüvitised. Kindlustus katab õigusabiga seotud kulud, kaitseb õigusi kohtus ja annab juhiseid, kuidas tekkinud olukorras käituda. Tutvu õigusabikulude kindlustusega lähemalt siin.