Reisikindlustus annab turvatunde

13. veebruar 2015

Reisikindlustus tasub ennast alati ära: see annab inimesele südamerahu ja teadmise: kui midagi peaks juhtuma, ei jää ma hätta.

«Inimesi, kes reisikindlustuse sõlmivad, on aasta aastalt rohkem, paraku on ikkagi veel üllatavalt palju neid, kes võtavad riski ja lähevad reisile ilma kindlustuseta,» tõdeb ERGO isikukindlustuse grupi juht Annika Mällo. «Ikka see «minuga ei juhtu» ja «ilma on odavam», vahel lihtsalt unustatakse. Reisikindlustuse sõlmimine peaks aga olema sama iseenesestmõistetav kui isikut tõendava dokumendi ja hambaharja kaasavõtmine.

Kindlustus telefonitsi

Eriti kergesti kipub reisikindlustus ununema, kui sõidetakse lähiriikidesse: Soome, Rootsi, Lätti või Leetu, lisab If Kindlustuse kommunikatsioonijuht Rain Porss. «Kaugemate sihtkohtade puhul enamasti ikka tehakse, naabrite juurde minnes ei peeta vajalikuks. Aga näiteks raske vigastusega inimese tagasitoomine on ka lähiriigist väga kulukas,» ütleb ta. «Unustamine on seda kummalisem, et reisikindlustuse saab nüüd sõlmida ka EMT ja Tele2 kaudu: riigipiiri ületades saadetakse SMS, millele tuleb vaid SMSiga vastata - ongi kindlustus olemas.»

Neile, kes toovad ettekäändeks, et ilma on odavam, soovitab Porss korraks süveneda ja mõelda: kui ikkagi peaks minema halvasti ja välismaal koguneks 30 000 euro suurune haiglaarve - kuidas õnnestuks see tasuda? Mida tuleks teha, et see raha kokku saada? Kui pea peale pööraks see senise elu?

Pea aru nõustajaga

Reisikindlustuse tingimused on firmati väga erinevad. Kui esmapilgul jääb mulje, et kõigil on üks ja sama jutt, siis nüanssides on erinevusi kõvasti, nendib Annika Mällo. Kindlustuslepingu hind sõltub tema sõnul väga paljudest erinevatest osistest: reisi sihtkohast, reisija vanusest, valitud kindlustuskaitsetest (tervis, reisitõrge, pagas), reisi pikkusest jm.

«Inimestele, kes reisivad sageli, soovitame sõlmida korduvreisikindlustuse: kindlustusleping kehtib siis kõigile aasta jooksul tehtavatele reisidele,»

juhendab ta. «Ka sellise lepingu puhul on küll omad nüansid, mida peab teadma: valitud reisitõrke summa peab olema piisav, et katta ka aasta jooksul tehtavat kõige kallimat reisi, sisaldama kõiki riske, millega aasta jooksul võidakse kokku puutuda jms. Et saada oma vajadustele kõige paremini vastav reisikindlustusleping, tasub aru pidada kindlustusnõustajaga.»

Rain Porss toob ka mõne näite. Kui 8 päeva pikkusele reisile Euroopasse on valitud vaid meditsiiniabi kindlustus, kasseerib If Kindlustus lepingu eest 7-15 eurot sõltuvalt sellest, kui suure kindlustussumma peale leping tehakse. Kui võtta juurde pagasija reisitõrke kindlustus, ulatub hind 30 euroni. Kui kaheks nädalaks Taisse sõites valida vaid meditsiiniabi kindlustus (kindlustussumma45 000 eurot), läheb see maksma 17 eurot, koos reisitõrke ja pagasiga (mõlemad summas 640 eurot) on hind u 45 eurot. IA MIHKELS 

Lepingu sõlmimise rusikareeglid

• Tervisekindlustus olgu sõlmitud võimalikult suurele summale - tõsisemate tervisemurede korral võivad raviarved küündida tuhandetesse eurodesse. Mida kaugem sihtkoht, seda kallim on ka haige kodumaale toimetamine.

• Kui reisitakse lennukiga, tasub kindlasti sõlmida selline kindlustus, kus reisitõrke juhtumiks on ka lennuplaani muutused. Tegemist on haigestumiste järel sageduselt teise reisitõrke põhjusega. Enamasti planeeritakse reis varakult ja otsitakse võimalikult soodsad lennupiletid, kui aga mõne aja pärast teatab lennufirma, et nad on lennuaegu muutnud või selle liini üldse käigust maha võtnud, siis kui sellest lennust sõltuvad ka jätkulennud, tuleb osta uued piletid. Ei ole harvad ka olukorrad, kus selleks, et jõuda jätkulennule, on vaja ümberistumispunkti jõuda esialgu planeeritust päev varem. Sel juhul lisanduvad veel täiendavad majutuskulud. Lennuplaani muutnud firma pakub küll asenduslennu või ostab piletid tagasi, aga jätkulennule jõudmiseks tehtavad kulud (uued piletid, mis võivad kallimad olla, täiendav majutus jm) tuleb reisijal endal kanda.

• Pagasi osas tasub veenduda, kas kõigi asjade peale, mis reisile plaanitakse kaasa võtta (sh ka kohver ise, mis võib olla päris kallis), on pagasikindlustus sõlmitud ja millised on kindlustusseltsi nõuded pagasi hoiustamisele.

• Kui minnakse suusareisile, siis tuleb veenduda, et kindlustusleping katab ka suusamäel toimunud õnnetused ja täpsustada, kas kindlustus kehtib ainult suusakeskuse märgistatud radadel või ka väljaspool neid. Enamik kindlustusfirmasid pakub katet ainult suusakeskuse märgistatud radadel ja vaikimisi ei pruugi suusareisid üldse kaetud olla: nende peale tuleb võtta lisakaitse.

Allikas: Õhtuleht