Puust ja punaseks: millistel juhtudel on kohustuslik paigaldada vingugaasiandur?
8. detsember 2022
2018. aastast on Eestis kohustuslik paigaldada vingugaasiandur kõikidesse eluruumidesse, milles asub korstnaga ühendatud gaasiseade. Eelkõige on selliseks seadmeks gaasil töötav veesoojendi ja katel.
Alates 1. jaanuarist 2022 on vingugaasiandur kohustuslik ka siis, kui hoones (nii kodud kui ka muud hooned) on tahkekütteseadmed, mis võivad ohtlikku vingugaasi tekitada – puuküttel ahi, kamin, pliit, katel vms. See kehtib mitteeluhoonetes ja ka suvilates ja maakodudes.
Alates 1. märtsist 2021 on kõikides gaasikütteseadmega või gaasiveesoojendiga hoonetes vingugaasiandur kohustuslik. Vingugaasiandur hoones on kohustuslik ka siis, kui eluruumis paikneva gaasiseadme korral on tehniliste abinõudega välditud vingugaasi teke ja eluruumi sattumine
Kuidas vingugaasiandur töötab?
Kuna vingugaas on lõhnatu, värvitu ja maitsetu, ei ole suitsuandur võimeline seda tuvastama. Tasub teada, et suitsuandur läheb häiresse nähtava suitsu peale. Tegemist on kahe täiesti erineva seadmega, mille tööpõhimõtted on erinevad. Vingugaasiandur on ainus seade, mis tuvastab vingugaasi. Vingugaasiandur annab häiresignaaliga märku, kui vingugaasi kontsentratsioon õhus hakkab lähenema tasemele, mis on ohtlik inimese tervisele. Vingugaasiandur ei tuvasta maagaasi leket, kirjutab Päästeamet lehel vingugaas.ee.
Paigalda vingugaasiandur, kui sinu kodus on:
- Gaasiseadmed - gaasikatel või gaasiveesoojendi
- Tahkeküttega pliit/ahi/kamin/katel
Lisaks paigalda vingugaasiandur ka mitteeluhoonetesse, kui seal on tahkeküttega pliit/ahi/kamin/katel. Paljud ei tea, et näiteks pelletikütte puhul on vingugaasiandur samuti vajalik. Vingugaasianduri paigaldamine ei ole kohustuslik, kui sinu kodus on kasutusel ainsa gaasiseadmena gaasipliit ning puudub tahkekütust kasutav küttekolle.
Kuidas paigaldada?
Tuleohutuspaigaldiste paigaldusjuhiseid tuleb järgida tootja pakendilt või pakendis olevalt infolehelt. Üldjuhul suitsuandur pannakse lakke, kuid on ka selliseid mida võib panna seinale.
Vingugaasiandur pannakse reeglina seina peale inimese liikumise ja pea kõrgusele, kuid tootja pakendil on antud täpsemad juhised.
Kuna riiulid takistavad suitsu ja gaaside liikumist ning avastamise aeg on seetõttu viitega, siis sinna ei tasu neid paigaldada. Oluline on ka jälgida tootja juhiseid. Näiteks, kui kaugele tuleb asetada seadmed takistustest, lae nurgast, riiulitest, kardinatest, karniisist või ventilatsiooniavast
Vingugaas on hapnikust raskem, kuid kuum vingugaas liigub lae all ja jahtumisel vajub põrandale – ruumis vingugaasi silmaga ei näe, vingugaasil ei ole ka maitset ega lõhna.
Seevastu suits liigub vaid lae all ja ruum hakkab täituma ülevalt alla, paksu suitsu täis olevas ruumis on näha selgelt suitsupiir, suitsul on kergesti eristatav lõhn ja maitse
Kütteseadmeid on mitmeid erinevaid ja seetõttu võib tekkida ka küsimusi, millises hoones või kodus on vingugaasiandur kohustuslik ja millises mitte.
Loe lähemalt www.vingugaas.ee ja lisaküsimuste tekkimisel võta ühendust Päästeametiga.