Millist kindlustust vajad suusareisile minnes?

13. jaanuar 2025

Kui plaanid minna mägedesse suusatama või lumelauaga sõitma, tasub varakult läbi mõelda ka vajalikud kindlustuskaitsed. ERGO erakliendi kahjude osakonna juht Taavi Kööts selgitab, millised kaitsed võiksid igal suusareisile minejal alati olemas olla ja mida arvestada kindlustuse valimisel.

Vali aktiivse puhkuse lisakaitse

Kuna mäesuusatamine ja lumelauatamine on kindlustuse mõistes kõrge riskiga tegevusalad, vajab selline reis eraldi aktiivse puhkuse lisakaitset. Selle saab valida e-kontoris kindlustust sõlmides. Oluline on teada, et ERGO reisikindlustuse kaitse kehtib suusatamisel ja lumelauatamisel ametlikult märgitud suusaradadel.  

Eelista suuremat meditsiiniabi kindlustuskaitset

Suusanõlvadel juhtuvate õnnetuste meditsiiniabikulud võivad ootamatult kalliks maksma minna – näiteks vajab vigastatu transporti haiglasse helikopteriga või eritransporti tagasi koju. Seega on soovitatav valida kindlustust sõlmides pigem suurem meditsiiniabikindlustuse summa. Arvestada tuleb ka sellega, et paljudes Euroopa riikides on suusakeskuste lähedal enamasti erameditsiiniasutused, kus hinnad oluliselt kallimad kui riiklikes. Kööts rõhutab, et reisikindlustust ei tohiks unustada ka Lätti või Soome suusatama minnes. „Ka lähiriikides võivad meditsiinilise transpordi summad küündida tuhandetesse eurodesse, mis reisikindlustuse olemasolul kuuluvad hüvitamisele,“ selgitas kindlustusekspert. Puhkusereisile minnes võta alati kaasa ka Euroopa ravikindlustuskaart, mille ettenäitamisel saab vajaminevaid tervishoiuteenuseid riiklikes raviasutustes. Küll aga ei kata ravikindlustuskaart omavastutustasusid, Euroopa Liidu riikidevahelist transporti ega eraarsti juures tehtud kulutusi.  

Lähtu pagasikindlustuse summa valikul oma asjade väärtusest

Pagasikindlustuse summa valikul mõtle esmalt läbi, millises vääringus isiklikke asju kaasa võtad. Kui pakid kaasa isikliku suusavarustuse, tuleks ka pagasikindlustuse summa valida suurem kui tavalise reisi puhul. Pagasikindlustus hõlmab pagasi hilinemist reisi siht- või ümberistumiskohta, selle vargust või kaotsiminekut või kahjustumist transpordi- või majutusettevõtte järelevalve all oleku ajal. Köötsile meenub juhtum, kus suusareisile läinud inimese pagas (sh suusavarustus) ei jõudnud õigeks ajaks sihtkohta. Reisija oli sunnitud suusad ja suusasaapad kaheks esimeseks päevaks rentima. Kuna tal oli valitud piisava suurusega pagasikindlustus, hüvitas kindlustus talle varustuse rendisumma. 

Ära unusta ka vastutuskindlustust

Lisaks tervisekindlustusele on mäesuusatamisel oluline ka vastutuskindlustus. See on abiks, kui suusamäel toimub sinu süül kokkupõrge, mille käigus teine suusataja saab vigastada ning sul tekib kohustus hüvitada kannatanu raviarved. Mõnikord võivad ettearvamatult käituda ka lapsed, põhjustades olukorra, kus vanemal tekib rahaline kohustus kahju kinni maksta. Vastutuskindlustuse olemasolu võib sel puhul olla suureks abiks. 

Sõlmi kindlustus kohe, kui ostad reisi

Reisikindlustus tasub sõlmida alati juba esmaste reisikulude tegemisel, olgu selleks kas majutus või lennupiletid, sest siis hakkab reisitõrkekindlustus kehtima kohe ning kõik reisiks tehtud kulud on juba kaitse all. Kui aga osta kindlustus n-ö viimasel minutil, rakendub reistõrke kaitsele 72-tunnine ooteaeg. See tähendab, et kui kolme esimese päeva jooksul pärast kindlustuse ostu juhtub midagi, mille tõttu tuleb reis ära jätta, siis kindlustuskaitse veel ei kehti. Samuti on pikemalt ette ostetud kindlustus soodsam.

Osta reisikindlustus veebist