Mida peaks sõidukijuht teadma uuest liikluskindlustuse seadusest?
18. november 2024
Liikluskindlustuskohustus laieneb registreerimiskohustuseta sõidukitele
Seni kehtis liikluskindlustuse sõlmimise kohustus vaid liiklusregistris registreerimisele kuuluvatele mootorsõidukitele. Alates 1. detsembrist on liikluskindlustuskohustus kõigil üksnes mootori jõul liikuvatel maismaasõidukitel, mille valmistajakiirus ületab 25 km/h või mille valmistajakiirus ületab 14 km/h ning mille mass on suurem kui 25 kg. See muudatus puudutab maastikusõidukeid (lumesaanid, ATVd), mis ka varasemalt olid liiklusregistris, kuid kindlustuskohustust ei omanud, ja elektritõukerattaid, kergliikureid vms mootorsõidukeid, mis vastavad eelpool toodud kiiruse ja massi tingimustele.
Liikluskindlustusjuhtumi sõnastus lihtsustub, kaitse ulatus laieneb
Seni kehtiva seaduse alusel oli kindlustusjuhtumiks kolmandale isikule kahju tekitamine, kui see tekitati kindlustuskohustusega sõidukiga sõiduki liikumise või paiknemisega põhjuslikus seoses oleva ning liikluses käitamisele iseloomuliku riski realiseerumisel tavapäraseks liikluseks kasutataval alal. Ehk põhifookus oli teeliikluses kahju põhjustamine. Kuid sõidukitega juhtub ka kahjusid, mis ei ole teeliiklusega seotud.
Uue seaduse kohaselt on liikluskindlustuse kindlustusjuhtumi mõiste laiem ning kindlustusjuhtum on kolmandale isikule kindlustuskohustusega hõlmatud sõidukiga kahju tekitamine sõiduki transpordivahendina kasutamise käigus. Sealjuures, mis tahes kasutamine transpordivahendina olenemata maastikust või sellest, kas sõiduk seisab või liigub.
Lisandub põhjendatud asendusauto nõude võimalus
Kui varasemalt tuli asendusauto hüvitis välja nõuda otse õnnetuse põhjustajalt, siis alates seadusemuudatuse jõustumisest hüvitab selle kahju kindlustusandja. Seega on alates 1. detsembrist toimunud juhtumite puhul põhjendatud asendusauto nõuete hüvitamine kohustusliku liikluskindlustuse osa. Seoses sellega muutub ka senine ERGO poolt lisakaitsena pakutud asendusauto nõuete hüvitamise lisakaitse liikluskindlustuse seadusest tuleneva põhikaitse osaks ning eraldi lisakaitse olemasoluks ei ole enam vajadust. Kui Sul oli see lisakaitse lepingule valitud, teeme Sinu liikluskindlustuse lepingule 30. novembril muudatuse ning edaspidi Sa selle kaitse eest lisamakset maksma ei pea.
Hooajalistele sõidukitele mõeldud erand jääb kehtima
Igal liiklusregistris registreeritud sõidukil peab olema kehtiv liikluskindlustuse leping. Üksnes juhul, kui sõidukit ei kasutata liikluses osalemiseks ja seda hoitakse nii, et sellega ei saa teistele kahju põhjustada muul viisil (sõiduki uste avamine, süttimine, iseeneslik liikuma hakkamine, mootorratta ümber kukkumine vms), võib sõiduk olla lepinguta 12 kuud peale lepingu lõppemist. Siinkohal tuleb meeles pidada, et uuenenud seaduse kohaselt on liikluskindlustuse kindlustuskohustuse ja kaitse ulatus laiem ning sõiduki avalikus kohas (tänava ääres, parkimismajas) parkimine on sõiduki transpordivahendina kasutamise osa.
Teave liikluskindlustuse lõppemise kohta muutub selgemaks
Kui kindlustusleping hakkab lõppema ja klient ei ole seda õigeaegselt uuendanud, saadetakse talle täiendav meeldetuletus. Kui klient on sõlminud kindlustusseltsiga automaatselt uueneva lepingu, tuleb kindlustusseltsil edaspidi lisada pakkumisele võrdlemiseks ka eelmise perioodi kindlustusmakse. ERGO kliendid ei pea muretsema liikluskindlustuse lepingu ootamatu lõppemise pärast, kuna saadame kõigile selle kohta aegsasti meeldetuletusi nii e-posti kui ka SMS-i teel.
Kindlustushüvitised suurenesid
Üks olulisemaid muudatusi on maksimaalsete kindlustussummade tõstmine ja nende indekseerimine tulevikus. Seni kehtinud kindlustussummad olid muutumatud aastaid ning need võisid osutuda ebapiisavaks suuremate ja raskemate tagajärgedega õnnetuste korral.
Uue seadusega on hüvitatavad kindlustussummad tõusevad:
- Varakahjude hüvitise kindlustussumma tõuseb 1,2 miljonilt eurolt 1,3 miljoni euroni.
- Isikukahjude hüvitise kindlustussumma suureneb 5,6 miljonilt eurolt 6,45 miljoni euroni.
Need muudatused annavad liiklejatele suurema kindlustunde, sest ka raske avarii või väga paljude kannatanutega õnnetuse korral katab kindlustus senisest suurema osa kahjudest. Kindlustussummade muudatused jõustusid käesoleva aasta 15. juulist.