Lapsed ja lukud: mida teha, et kooli alguse saginas koduvõtmed kaotsi ei läheks?
6. september 2021
Kooli algus toob kaasa palju uut ja põnevat, mida meeles pidada. Elevuse ja infokülluse keskel kipuvad lastel sageli kaotsi minema või maha ununema koduvõtmed, näitab kindlustusseltsi ERGO lukuabi teenuse kasutajate kasv sügiskuudel, kui abi vajab kolmandiku võrra rohkem kliente. Kuidas hoolitseda selle eest, et laps võtmeid ei kaotaks ja peale väsitavat koolipäeva kindlasti koju sisse pääseks?
„Võtmete kaotamine või laiemalt probleemid ukselukkudega ei ole kindlasti ainult mudilaste või koolilaste mure, seda võib juhtuda kõigiga, kuid tõsi ta on, et kooliminekuga seoses kasvab alati ka lukuabi teenuse vajajate hulk. Sama tendentsi nägime ka kevadel, kui õpilased koduõppelt taas kooli said minna,“ selgitab ERGO kindlustuse kodu- ja reisikindlustuse portfelli juht Annika Mällo.
Lukuabi on toruabi järel kõige populaarsem teenus, mida ERGO kodukindlustuse kliendid kasutavad. Mällo sõnul on juhtumite kirjeldused seinast seina: võtmete kaotamine, võtmed jäävad tuppa ja uks läheb lukku, lukusüdamikku on midagi ette topitud, võti murdub, võti käib lukuaugus ringi, võti ei keera ja palju muud.
„Laps helistab mure korral ikka esmalt emale või isale, mitte lukuabile. Hea, kui vanemad töötavad kuskil lähedal või saavad lapsele appi minna, aga alati ei ole see võimalik. Selleks on oluline läbi mõelda ja lapsega kokku leppida sammud, mida teha juhul, kui võti on kaotsi läinud või ust avada ei õnnestu,“ sõnab Mällo.
ERGO spetsialist toob välja mõned ennetavad tegevused ning nõuanded, kuidas lukkude ja võtmetega tekkivaid probleeme kiirelt lahendada ning oma last toetada.
- Rääkige lapsele, miks on oluline enda koduvõtmeid hästi hoida ning kuidas toimida, kui võtmed kaotsi lähevad – näiteks, kellele ta siis esmalt peaks helistama.
- Lapsel võiks olla võtmete hoidmiseks kindel koht, kuhu ta need peale ukse lukustamist või avamist paneb - kas kotisahtel, lukuga tasku või pael, mis ripub kaelas.
- Kindlasti ei tohiks võtmetele peale kirjutada lapse nime või aadressi. Küll aga võib lisada võtmehoidjale näiteks telefoninumbri, kuhu võtmete leidja saaks helistada.
- Võimalusel võiks koduhoovis või kodu lähedal kindlalt kokkulepitud kohas olla varuvõti. Kui teie lähedal elab mõni usaldusväärne inimene, pereliige, siis võiks ka temal olla igaks juhuks olemas teie kodu võtmed.
- Võiks olla kokku lepitud koht, kuhu laps saab minna juhul, kui ta koju sisse ei pääse – kas lähedal elava sugulase või sõbra juurde.
- Hoolitsege ka selle eest, et teie koduukse lukku on lapsel lihtne iseseisvalt avada.
- Mida vähem võtmeid kimbus, seda parem – võimalusel võiks olla üks võti nii välis- kui siseukse jaoks.
- Hoidke käepärast lukuabi telefoninumbrit. Kui lapsevanem ise kiirelt koju ei saa tõtata või probleemi oma jõududega lahendada ei õnnestu, siis on mõistlik kutsuda kohale lukuabi.
ERGO kodukindlustus korvab kodu või koduse varaga juhtunud õnnetuse korral kahjud ja aitab taastada õnnetusele eelnenud seisukorra. Klient saab kindlustada nii oma korteri, ridaelamuboksi, maja, kõrvalhoone, suvekodu kui ka veel ehitusjärgus oleva maja. Pakume kodukindlustuse paketti: ERGO Midi ja ERGO Maksi. Vaata kindlustusest lähemalt siit