E-kontorisse

Menüü

Kuus soovitust puhkusereisile sõitjale

6. jaanuar 2016

Talve külmimatel kuudel armastavad paljud puhkusele lund või päikest otsima minna. ERGO isikukindlustuse riskiinsener Alice Karula jagab kuus kindlustusega seotud soovitust, et puhkus ei saaks soovimatut pööret.

1. Iga asi õigel ajal
Kõige targem on reisikindlustus sõlmida kohe pärast lennu- või laevapiletite ostmist. Ehkki kindlustust on võimalik sõlmida ka vahetult enne reisile sõitmist, tuleks arvestada ka võimalike reisieelsete ootamatustega. Üsna sagedased on juhtumid, kus 24 tundi enne reisile minekut selgub, et lennuajad on muutunud, lend sootuks tühistatud või reisiseltskonnast keegi raskelt haigestunud. Paraku on siis kindlustuse peale juba hilja mõelda.

2. Kaitse seda, mida vaja
Reisile minnes on end tavapäraselt võimalik kaitsta kolmel viisil. Mõelda võiks reisi ärajäämise ja katkemise, tervise- ning pagasikindlustusele. Kui sõit viib isikliku autoga Saksamaale, ka siis on reisi kindlustamiseks kindlasti põhjust. Näiteks kui autol tekib tehniline rike või see varastatakse, siis reisi katkemise korral hüvitatakse täiendavad transpordikulud, mida tehakse sihtkohta jõudmiseks või koju tagasi sõitmiseks.

Kui  pole plaanis suurt pagasit kaasa võtta, ei ole ilmselt pagasikindlustust suurtele summadele vaja sõlmida.

Enne reisile minemist tasub mõelda, kas puhkuseplaan piirdub linnapuhkusega või käib sinna juurde ka näiteks mäesuusatamine või surfamine. Kindlustaja jaoks on oluline teada ka seda, kas reisiplaaniga kaasneb füüsilise töö tegemist või näiteks spordivõistlustel osalemist. Siis saab kindel olla, et kõik oluline on kaetud ja õnnetuse korral on kindlustusest abi.

3. Hinda oma vara
Ühtviisi ebamõistlik on nii üle- kui ka alakindlustamine. Alati tasub valida selline hüvitise suurus, et ka halvimal juhul saaks kulud kaetud. Nädalalõpp Helsingis või Riias võib erineda võimaliku kulu osas oluliselt nädalasest puhkusest Kreekas või Hispaanias.
 
4. Tahtliku kahju kindlustada ei saa
Reisikindlustus on mõeldud ootamatusteks ning katab kulud juhul, kui inimene on teinud omalt poolt kõik, et kahju ei tekiks. Seega on kõige parem soovitus vältida ohtlikke olukordi. Tõsi on aga ka see, et ka hotellitoas istudes võib juhtuda ehk lõpuni turvalist reisi ei ole olemas. Meeles tasuks pidada, et näiteks alkoholi- või narkojoobes õnnetuse põhjustamine on asjaolud, kui kindlustused reeglina hüvitist ei maksa.

5. Kiirus ja põhjalikkus aitavad
Kahjujuhtumist tuleks kindlustusseltsile teatada võimalikult ruttu. Ootamatutes olukordades on tavapärane, et kiputakse unustama kõige elementaarsemad käitumismustrid. Siis võib reisiabi osutuda hindamatuks – kui mobiiltelefoni on õige number salvestatud, saab igal ajal asjakohast nõu küsida. Telefonitoru tasub haarata ka seetõttu, et reisiabi tunneb välisriikide olusid reisijast tihti paremini. Näiteks mõnes riigis tegutseb ka terve hulk meditsiiniasutusi, millel puudub tegevuslitsents ning hotellid või taksojuhid võivad patsiendid just sinna suunata.

6. Kasuta fotokaamerat
Kahjude võimalikult täpseks fikseerimiseks tuleks alles hoida kulutustega seotud tšekid või teha kahju saanud varast, lennu hilinemise korral tabloost või ka liiklusummikust fotosid. Telefonide näol on tänapäeval igas reisiseltskonnas see võimalus reeglina olemas. Hiljem on nii palju lihtsam juhtunut selgitada ja seda kiiremini kõik sujub.