Kindlustusekspert äikesest: ei tasu loota, et välk valib suvalise posti

14. juuni 2019

Suvel pole äikesevihmad ja tormid haruldased ning Eestis on keskmiselt 20 äikesepäeva aastas. Selleks, et pikne varale liiga ei teeks, annab ERGO kindlustuse varakahjude käsitleja Tuuli Kalberg mõned näpunäited, kuidas oma kodu kaitsta.

Peamiselt teeb loodus liiga just elektriseadmetele. Rikete, katkestuste ja ülepingete tõttu tekkinud kindlustuskahjusid registreeritakse praktiliselt iga suurema äikesetormi või tugeva tuule ja vihma järel. Näiteks 2018. aastal tegidki suurimat kahju loodusjõududest just torm ja paduvihmad. Harju- ja Pärnumaal ning mujal ranniku lähedal kasvas möödunud aastal tormikahjude arv aasta varasemaga võrreldes lausa poole võrra. 

Välgutabamusest tekkinud lühis võib süüdata kodu vaid mõne hetkega. Välgu voolutugevus ulatub 200 000 amprini ning selle temperatuur on umbes 3000 kraadi. Sestap tasub kindlasti olla ettevalmistunud ning võtta äikese ohutust tõsiselt. 

Seadmete elektrivõrgust eemaldamine 

Lihtne ja ajatu soovitus on tormi ja äikese lähenedes eemaldada seadmed elektri- ja kaablivõrgust. „Samuti tasub hommikul kodust lahkudes visata pilk peale ilmateatele – kui lubatakse äikest, tõmba juba ennetavalt seadmed vooluvõrgust välja,“ soovitab Kalberg. Suureks ohuks on äikesega veega seotud süsteemide kasutamine, kuna vesi juhib hästi elektrit. Seega nii nõude pesemine kui ka dušši all käimine tasub edasi lükata kuni äike on möödunud. 

Hea elektrijuht on ka korstnast tulev suits, äikesetormi korral ära ahju küta. 

Kaitsesüsteemid 

Kalbergi sõnul tasub lisakindluse tagamiseks uurida, kas sinu vajaduste ja võimaluste puhul on kodu kaitsmisel abi näiteks ülepingekaitsest või voolustabilisaatorist, mis samuti kahjustusi ennetavad. Lihtsaim kodu kaitsmise viis on püsti panna piksevarras, mis välgutabamuse enda peale võtab. Pane aga tähele, et kõrgete puude läheduses elades oleks piksevarras õigesti paigaldatud. Oluline on, et suitsuandur oleks töökorras ja pikselöögi tulemusel tekkinud tulekahjust saaksid võimalikult kiirelt märgatud. 

Kindlustus 

„Elu on ettearvamatu, inimene ekslik ja tagajärjed kibedad, mistõttu tasub tagajärgede leevendamiseks uurida seadmete kindlustusvõimalusi,“ märgib ERGO kindlustuse varakahjude käsitleja. „Arvuti, telefon, ruuter ja muud taolised seadmed kuuluvad vallasvara hulka, seega peab kindlustusleping sisaldama kindlasti koduse vara kindlustust,“ tuletab Kalberg meelde. Äikesest ja muust elektrilistest põhjustest tulenevad kahjud on hüvitatavad vaid koguriski kindlustuskaitse raames. 

Samuti soovitab Kalberg hoida alles seadmete ostudokumendid, elektrikatkestuste kohta saadetud ja saadud lühisõnumid ning muud kodukindlustuselt hüvitise saamiseks vajalikud tõendid ning teata kahjustustest kindlustusele esimesel võimalusel.