Enne suvekodust lahkumist mõtle sagedasematele ohtudele: Kuidas suvila talvekorda seada
30. september 2014
Veel viimased õunad puu otsast alla ja kartul aianurgast üles ning ongi
käes aeg, mil suvilaomanikud pakivad end kokku ning asutavad end
talvekorterisse ümber. Enne suvekodust lahkumist tuleks aga mõelda
enimesinevate ohtude peale, mis tühjaksjääva hoonega paratamatult kaasas
käivad. ERGO kindlustusdirektor Andres Konsap reastas meeldetuletuseks
väikese ülesannete nimekirja, kuidas neid riske maandada.
- Sulge korralikult kõik aknad ja uksed, kasutades kõiki paigaldatud lukke, riive, haake. Tõmba ette kardinad. Lisakindlust pakuvad aknaluugid ning turvalukud ustel.
- Pane lukustatavasse ruumi muruniitja, trimmer ja muud aiatööriistad või leia neile ajutine koht talvekodus.
- Võta linnakoju kaasa väärtuslikumad esemed nagu teler, digiboks, köögitehnika jms. Kui see pole võimalik, pane need nähtavalt kohalt ära, et väärtuslikke asju akendest sisse piiludes näha ei oleks. Nähtavale jäetud vara ahvatleb asjata.
- Võimalusel paigalda majale valvesignalisatsioon, milleks ei ole tingimata vaja telefoniliini: enamik tänapäevaseid seadmeid suudab saata häiresignaale ka mobiilivõrgu kaudu. Nii saad sissemurdmisest või tulekahjust teate oma mobiiltelefonile või otse turvafirmasse.
- Lülita elekter kilbi peakaitsmest välja. Kui suvilas on valvesignalisatsioon, siis jäta sisse vaid see kaitse, mis tagab turvasüsteemile elektritoite.
- Sulge veevarustus peakraanist ning lase kogu süsteemist vesi välja. Ära unusta ka soojaveeboilerit, kui see peaks majas olema.
- Kui samas aiandusühistus või piirkonnas elatakse mõnes majas aastaringselt, palu sealset pererahvast suvilale aeg-ajalt pilk peale heita.
- Oma silm on kuningas - käi võimalusel talvisel ajal aeg-ajalt suvilas, et ei tekiks muljet inimtühjast paigast. Pärast suuremat lumesadu tasuks ka mõni käigurada sisse lükata, et vargaid eemale peletada.
- Kui teed suvilas väikese talvepuhkuse, siis alusta kütmist ettevaatlikult, et vältida ootamatust temperatuurimuutusest tekkida võivaid pragusid ning ülekütmisest tingitud tuleohtu. Muidugi peaks veenduma, et korstnad on üldse seisukorras, mis võimaldavad ohutut kütmist.
- Kontrolli kindlustuslepingu kehtivust ning uuendamisel vaata üle kindlustusriskid ja -summad. Kui suvilasse jääb kallimaid seadmeid ja muud vara, tuleks tavapärast kodukindlustuslepingut täiendada koduse vara kaitsega. Riskide maandamiseks tuleks aeg-ajalt üle vaadata ka korstende ja katuse seisukord, et oleks tagatud heaperemehelik kaitse oma varale.
Andres Konsapi näpunäited ilmusid esimest korda 30. septembril portaalis kasulik.delfi.ee.