7 asja, mida oma autoga reisile minnes teada võiksid
10. juuli 2015
ERGO transpordikindlustuse grupi juht Kaido Naarits on kokku pannud lühikese soovituste nimekirja, mida võiksid enne oma autoga välismaale sõitu teada. Lisaks heale reisiplaanile ja kohustuslikule liikluskindlustusele võib oma autoga välisreisile minnes suureks abiks olla nii kasko- kui ka reisikindlustus.
1. Kontrolli üle, kas kindlustused kehtivad kogu reisi vältel.
2. Vaata, kas Sul on roheline kaart ja kas seal on kirjas nende riikide lühendid, kust tee läbi viib. Kui mõnda riiki ei ole seal kirjas, uuri juba varem, kuidas seal autot kindlustada saad – nt piirikindlustus.
3. Kui Sul on kasko, veendu, et ka see kehtib terve reisi vältel ja riikides, kus reisid. Näiteks on olnud juhuseid, kus kaskot tehes on valitud kõige kitsam territooriumi ja hiljem näiteks Valgevenes õnnetusse sattudes avastatakse, et kahjuks kasko seal ei kehtigi.
4. Kaskokindlustuse puhul hoia Autoabi number käepärast – salvesta see telefoni ja jäta ka auto salongi. Kui midagi juhtub, siis tasub kohe kindlustusega ühendust võtta, kes siis saab nõustada, mida edasi teha ja millele tähelepanu pöörata. ERGO näiteks ei rakenda välismaal juhtuvate õnnetuste korral topelt omavastutust. See on seltsiti väga erinev ja tasub üle küsida.
5. Alati tasub võimalusel ka väikseimast plekimõlkimisest pildid teha, nii lähivaates kui ka ümbruskonda peale jättes. Vajadusel pöördu kohaliku politsei poole. Kui auto vigastused ei sega sõitmist, võib üldjuhul reisi jätka ja kindlustusele teatamise ning auto remontimisega tegeleda koju jõudes. Alati võib nõu pidada kindlustusega. Kui aga autoga ei ole võimalik edasi sõita, aitab autoabi auto lähimasse remondikohta pukseerida. Koostöös kahjukäsitlusega otsustatakse, kas kohapeal tehakse ajamahukam remont või vaid koju sõitmiseks hädavajalikud tööd. Täiendavalt saab autot remontida siis juba Eestis tagasi olles.
6. Ka oma autoga reisides tasub teha reisikindlustus koos reisitõrke ja meditsiiniabiga ning hoida Reisiabi number käepärast. Kui kasko puhul saab abi auto korda tegemisel ja auto transpordil, siis reisitõrke kattest on abi, kui auto on näiteks sõidukõlbmatu ja reisi jätkamiseks või koju tulekuks on vaja leida teisi võimalusi - nt organiseerida auto remondi ajaks ööbimine, soetada lennupileteid. Reisiabi korraldab siis vajadusel nii majutuse kui tagasisõidu. Samuti hüvitatakse reisitõrke puhul ettemakstud ja kasutamata jäävad kulud.
7. Reisimarsruudi koostamisel uuri eelnevalt internetist teele jäävate teeremontide kohta ja jäta piisav ajavaru võimalike seisakute ja ummikute jaoks, mis võivad nendes kohtades tekkida. Selliselt väldid liigset närvikulu ja võimalikust rabistamisest tekkivaid juhtumeid, mis võivad puhkuseplaanid sassi lüüa